اثر قلع موجود در قوطی های فلزی بر سلامتی انسان(شماره 1)

تاریخ انتشار مقاله : 17:30:39 1398/05/03

استفاده از ظروف تولید شده از ورق قلع اندود در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها، باعث می شود که مقداری از قلع موجود در این قوطی ها و ظروف در مواد غذایی وارد شوند. در این مقاله به بررسی مضرات این موضوع می پردازیم.

 

اثر قلع موجود در قوطی های فلزی بر سلامتی انسان(شماره 1)

مقدمه:

قلع فلزی انعطاف پذیر به رنگ سفید مایل به نقره ای است. همانطور که قبلتر نیز اشاره شد، این فلز به راحتی خورده نمی شود و چون به وسیله یک لایه فیلم محافظت می شود، در برابر فرسایش نیز مقاوم است. قلع در برابر آب دریا و آب معمولی مقاوم است ولی بازها، اسیدهای قوی،  نمکهای اسیدی و برخی مواد دیگرمی توانند بر روی این فلز اثر بگذارند.

استفاده از ظروف تولید شده از ورق قلع اندود در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها، باعث می شود که مقداری از قلع موجود در این قوطی ها و ظروف در مواد غذایی وارد شوند. میزان مجاز مصرف برای قلع 14 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن است و توصیه می شود حداکثر میزان مجاز قلع در غذا به طور معمول 150 میلی گرم در کیلوگرم برای نوشیدنی ها و 250 میلی گرم بر کیلوگرم برای مواد غذایی جامد باشد.

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که قله تا چه میزان می تواند برای سلانتی زیان آور باشد؟

مصرف قلع

مصارف و کاربردها قلع:

اصلی ترین محل مصرف قلع در پوشش ورق هایی است که برای تولید قوطی ها استفاده می شوند؛ قوطی های فلزی قلع اندود برای نگهداری مواد غذایی و اشامیدنی بکار می روند. درمورد اصلی ترین مصارف آلیاژ قلع موارد زیر قابل اشاره است:

۱- لحیم اتصال لوله ها یا مدارهای الکتریکی

۲- تجهیزات  دندانپزشکی

۳- ساخت آهن رباهای بسیار قوی

۴- سرامیک و سنسورهای گاز

وقتی قلع وارد محیط می شود چه رخ می دهد:

قلع یکی از اجزای بسیاری ازخاک هاست. قلع ممکن است توسط گرد و غبار ناشی از طوفان، در جاده ها و زمین های کشاورزی منتشر شود. همین طور ممکن است گرد و غبار و گازهای حاوی قلع، از فرآیند ذوب و پالایش، سوختن زباله ها و سوزاندن سوخت های فسیلی (ذغال سنگ یا نفت) نیز آزاد شوند. ذرات موجود در هوا که حاوی قلع هستند ممکن است با باد یا از طریق باران یا برف شسته شوند. قلع به خاک و رسوبات در آب وارد می شود و همیشه در محیط در حال حرکت است. قلع را نمی توان در محیط زیست نابود کرد تنها از صورتی به صورت دیگر در می آید.

ترکیبات آلی قلع به خاک، رسوبات و ذرات موجود در آب می چسبند. ترکیبات آلی قلع را می توان با استفاده از نور آفتاب و باکتری ها به ترکیبات غیر آلی نیز تبدیل کرد. ترکیبات آلی قلع ممکن است از آب به رسوبات نیز برسد و ممکن است سالها بدون تغییر باقی بماند.

چطور قلع وارد بدن ما می شود:

قلع در هنگام خوردن غذای آلوده یا نوشیدن آب آلوده می تواند وارد انسان شود، وقتی که خاکی را که در آن قلع وجود دارد یا وقتی که دود و یا گرد و غبار حاوی قلع را لمس می کنیم یا می خوریم نیز می تواند قلع وارد بدن شود. ترکیبات قلع می توانند از محل دفن زباله های خطرناک از طریق هوا، آب و خاک آلوده، وارد بدن انسان شود. هنگامی که قلع موجود در غذا می خوریم، از طریق دستگاه گوارش وارد جریان خون می شود. اکثر قلع ها از طریق روده حرکت می کنند و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شوند. اگر از طریق تنفس وارد بدن شده باشد می تواند در ریه ها رسوب شود، البته میزان کم آن تأثیری بر تنفس ندارد. ترکیبات قلع معدنی بسیار سریع بدن شما را ترک می کنند. مقادیر بسیار کمی از قلع در برخی از بافتهای بدن شما، مانند استخوانها، برای مدتهای طولانی باقی می مانند.

مصرف قلع

تجزیه و تحلیل:

با توجه به مطالب گفته شده این سوال وجود دارد که آیا وجود قلع در غذا برای سلامتی انسان مضر است یا خیر؟

علت اصلی استفاده از قلع در پوشش ورق های فلزی، مقاومت آن در برابر خوردگی است، اما مواد غذایی اسیدی مثل میوه و سبزی، ممکن است به قلع موجود در فلز آسیب بزند و آن را وارد محتویات ظروف نماید. اثرات ثانویه منفی از قبیل تهوع، استفراغ و اسهال بعد از غذا خوردن  مواد غذایی که دارای بیش از 200 میلی گرم قلع، می تواند به وجود آید.

چیزی در حدود 25000 میلیون قوطی بسته بندی مواد غذایی هر سال در اروپا تولید و مصرف می شود، نزدیک 20 درصد از آنها دارای سطح داخلی فولادی با پوشش قلع می باشند. در مجموع حدود 80000 میلیون قوطی فلزی در جهان مصرف می شود. قلع نیز به طور فزاینده ای در قوطی های نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. در اروپا سالانه بیش از 15000 میلیون قوطی نوشابه تولید و مصرف می شود که همه آنها دارای سطوح داخلی قلع اندود هستند.

بررسی های به عمل آمده بر روی مواد غذایی نشان می دهد که در داخل محتویات  4 درصد از قوطی های حلبی بیش از 150 میلی گرم در کیلوگرم قلع وجود دارد که بیش از 2.5 میلیون عدد از این قوطی ها در سال تنها در کشور انگلستان استفاده می شوند. با وجود تمامی این تفاسیر در  طول بیست و پنج سال گذشته هیچ گزارش ای از اثرات حاد ناشی از مسمومیت با عنصر قلع در طیف 100 تا 200 ppm وجود ندارد. این واقعیت حاکی از ارتباط حداقلی بین مصرف مواد غذایی حاوی قلع در غلظت های تا 200 ppm و اثرات جانبی بر دستگاه گوارشی، وجود دارد.

با این وجود ما در مقاله بعد سعی خواهیم کرد به تمامی ابعاد این موضوع بپردازیم و اثرات قلع بر سلامتی انسان را تشریح نماییم.

 

 


متن پیام خطا
متن پیام موفقیت