فرآیند آبکاری قلع (قلع پوشانی)

تاریخ انتشار مقاله : 22:54:09 1398/02/05

ورق فولادي پايه که براي توليد ورق‌های قلع اندود مورداستفاده قرار می‌گیرند، از نوع فولاد کم‌کربن است که داراي آلياژ مخصوصي است و به روش ريخته گيري مداوم (پيوسته) توليد می‌شود.

ورق فولادي پايه که براي توليد ورق‌های قلع اندود مورداستفاده قرار می‌گیرند، از نوع فولاد کم‌کربن است که داراي آلياژ مخصوصي است و به روش ريخته گيري مداوم (پيوسته) توليد می‌شود. اين فولاد که در فرآيند نورد گرم به يک نوار طولاني ورق فولادي تبدیل‌شده، در فرآيندهاي متعدد، نورد سرد شده، به ضخامت موردنظر کاهش می‌یابد و بهروش‌های آنيلينگ بچ يا پيوسته ویژگی‌های مکانيکي ازجمله سختي و مقاومت کششي، در آن به‌اندازه تعیین‌شده می‌رسد.


در ريختن مواد در قالب به‌طور پيوسته مواردي که مدنظر قرار می‌گیرد عبارت‌اند از:

عمليات ريختن مواد در قالب، شامل غیرفلز، دما (1500-1550)، زمان ريختن مواد در قالب، سطح، رويه عبور، دما (870-900)، ضخامت و عمق، پهن بودن سطح


در کويل‌ها مواردي که مدنظر قرار می‌گیرد عبارت‌اند از:

بازرسي سطح، دما (570-680 درجه سانتی‌گراد)، وضعيت لبه

ابکاری با قلع

روش نورد گرم، براي فلزات، موجب توليد سطوح صاف و يکنواخت با ضخامت يکسان در ورق‌های قلع اندود، می‌شود. با ابداع اين فرآيند در سال 1830 ميلادي، قيمت تمام‌شده ورق‌های قلع اندود کاهش قابل‌توجهی پيدا کرد. فولاد آلياژي به روش ریخته‌گری پيوسته به شمش‌هایی با ضخامت 200 میلی‌متر تبديل می‌شوند. شمش گداخته با مشعل‌های برش در طول معين بريده می‌شود که به آن‌ها شمشال گفته می‌شود. شمشال‌های گداخته در فرآيند نورد گرم در چند مرحله کاهش ضخامت داده می‌شوند تا ورق گرم نوردیده‌ای به طول صدها متر توليد شود. ضخامت اين ورق 2تا 3 میلی‌متر است. اين ورق طولاني به شکل کويل پيچيده می‌شود و می‌تواند تا 20 تن وزن داشته باشد.


هر مرحله از تولید از دریافت کویل (سیم‌پیچ) تا حمل‌ونقل نهایی، به‌صورت کامپیوتری کنترل می‌شود. این سیستم پیشرفته، داده‌های ضروری را به‌طور مداوم نظارت می‌کند و هر کویل را با یک تاریخچه و پیشینه کامل تولید ازجمله: مقیاس‌ها، وزن‌های پوشش، مشخصات هم‌سطح کننده کشش، عرض تصحیح‌شده، تعداد سوراخ و حفره‌های کوچک، آزمودن‌ها و معیارهای آزمایشگاهی، وزن پوشش و غیره ارائه می‌دهد. هر بیت اطلاعاتی که کیفیت محصول را بیان می‌کند، ضبط می‌شود. هر موقع که کویل آماده حمل‌ونقل باشد، طبق مستندات بدین معنی است که محصول مطابق با مشخصات مشتری است. هر بخش از خط تولید، سهم قابل‌توجهی را در کیفیت کویل ساخته‌شده (آماده فروش)، ایفا می‌کند. ورق سیاه ازیک‌طرف وارد خط تولید می‌شود و پس از طی یک مسیر واحد و بدون وقفه، کارخانه را به‌صورت یک کویل پیچ‌خورده با قلع (کویل قلع اندود شده) ترک می‌گوید.


بخش ورودی

دارای ظرفیت ذخیره بیش از 5000 تن ورق سیاه باکیفیت بالا است.

جوش‌کاری:

کویل ها را با جوش‌های لب روی‌هم محدود (وقتی‌که لبه‌های قطعه روی‌هم قرار گیرند) که منجر به اختلاف اندازه و تغییر مقیاس کمتری در جوش می‌شود، به هم متصل می‌کنند. این امر اجازه می‌دهد تا خط تولید به‌طور مداوم دایر باشد و حداکثر نوارهای قابل‌استفاده مشتری را عرضه بدارد.

دستگاه حلقه انداز:

نوار را ذخیره می‌کند تا جریان پیوسته محصول را به بخش فرایند خط تولید ارائه دهد.


بخش عملیاتی فرآیند

تمیزکاری و پاک‌سازی:

در این مرحله، گردوخاک و چربی از نوار زدوده می‌شود. این گام از فرآیند در دو مرحله انجام می‌شود: نخست یک مخزن و باک پیش پاک‌سازی (پاک‌سازی اولیه) با مخزن خطی اسکرابر (تنظیف کننده)، بیشتر خاک و چربی را حذف می‌کند. سپس، مخزن و تانک پاک‌سازی، با استفاده از یک جریان الکتریکی متصل به شبکه، آلاینده‌های باقی‌مانده را حذف می‌کند. عموماً از پاک‌سازی قلیایی استفاده می‌شود.

دستگاه هم‌سطح کننده و تراز کننده کشش:

حالت خمیدگی و کمانی را کاهش می‌دهد و نواری مسطح با حداکثر یکنواختی را عرضه می‌دارد.

دستگاه تصحیح کننده لبه‌های هم‌راستا و درونی:

عرض معین محصول را جهت دستیابی به استانداردهای بهتر صنعتی. کنترل می‌کند. در این مرحله، تمام ضایعات بسته‌بندی‌شده و بازیافت می‌شوند.

اسید شوی:

هر نوع اکسید فلزی و آلاینده موجود بر روی نوار را حذف می‌کند و سطوح نوار را برای چسبندگی بهتر پوشش قلع، کنده‌کاری یا تیزاب کاری می‌کند.

آبکاری:

یک فرآیند سازگار با محیط‌زیست مبتنی بر متان سولفونیک اسید است که باعث نشست و رسوب‌دهی مقدار یکنواختی قلع در هر دو طرف نوار می‌شود، رشد دندریت، گردوغبار و لبه‌های خاکستری را کاهش می‌دهد. دارای سطوح روشن‌تر برای کاربردهای لیتوگرافی (چاپ سنگی یا طرح نگاری) است.

تبخیرکننده:

مخزن نگه‌دارنده شستشوی آبکاری وارد دستگاه تبخیرکننده می‌شود تا امکان بازیافت مواد شیمیایی بارزش و مفید آبکاری فراهم شود.

شار:

فرآیند شار محلول باقی‌مانده آبکاری را از بین می‌برد و یک‌لایه نازک نمک اسیدی را بر روی سطح نوار بر جای می‌گذارد که مانع از تشکیل اکسید قلع می‌شود.

علامت‌گذاری تشخیص‌دهنده و افتراقی: "Stamps" نواری با یک کد است که مشخص می‌کند که کدام قسمت نوار دارای پوشش سنگین و یا سبک است.

فرونشینی: یک فرایند 100 درصدی اعمال حرارت القائی به حالت‌جامد است که باعث تغییرات فوری در سطح محصول، از مات به آینه‌ای و براق می‌شود. Woodgrain در این مرحله از تولید حذف می‌شود.

سرد کردن فوری:

بعد از فرونشینی، نوار به‌سرعت در یک مخزن خنک‌کننده حاوی آب دیونیزه که ظاهر روشن و براق نوار را پس از ذوب شدن حفظ می‌کند، خنک می‌شود.

تصفیه شیمیایی:

فرایند انباشتگی و اثرناپذیرسازی کروم را که اکسید قلع را از نوار حذف می‌کند، عرضه می‌دارد. باعث محافظت در برابر خوردگی می‌شود، زنگ‌زدگی و تغییر رنگ (رنگ‌رفتگی) را در طول ذخیره‌سازی کاهش و چسبندگی لاک‌الکل‌ها را در طول تولید قوطی‌های کنسرو، افزایش می‌دهد.

روغن‌کار الکترواستاتیکی:

یک پوشش سبک از روغن ATBC (استیل- تری بوتیل - سیترات) را به‌طوری‌که نوار به‌آرامی و به‌صورت یکنواخت از طریق دستگاه و ماشین‌آلات مشتری تغذیه می‌شود را فراهم می‌کند.


بخش خروجی

این مرحله، ایستگاه بازرسی نهایی است. نوار به خاطر نقص، انحراف و مغایرت با مشخصات، تشخیص و کشف سوراخ کوچک و غیره قبل از اینکه آن را بسته‌بندی و به مشتری ارسال کرد، بررسی می‌شود.

بسته‌بندی / ذخیره‌سازی

هر کویل بسته‌بندی و به‌صورت خودکار پیچیده می‌شود و سپس در یک انبار که هوای آن کنترل‌شده است تا زمانی که توسط کامیون، قطار یا قایق (لنج) حمل شود، ذخیره می‌گردد.


متن پیام خطا
متن پیام موفقیت