قلع پوشانی ساده مس بدون صرف انرژی و بهره‌گیری از مواد شیمیایی خطرناک

تاریخ انتشار مقاله : 13:14:19 1398/02/04

آبکاری تماسی (فرآیند پوشش دادن فلز که در آن جریان موردنیاز، از عمل گالوانی بین فلزکار (work metal) و فلز ثانویه تأمین می‌شود).

آبکاری تماسی (فرآیند پوشش دادن فلز که در آن جریان موردنیاز، از عمل گالوانی بین فلزکار (work metal) و فلز ثانویه تأمین می‌شود)، یک روش بسیار ساده برای پوشش دهی فلزات نجیب با فلزات کمتر نجیب و حتی فلزات واکنش‌پذیر است، در این مورد مس نجیب‌تر از قلع است. مردم معمولاً مس را با قلع و با استفاده از جریان الکتریکی و یا مواد شیمیایی بسیار تند و زننده پوشش می‌دهند، اما با پوشش دهی و آبکاری تماسی، همه آنچه شما بایستی انجام دهید این است که قطعه مس را در تماس با فلزی بسیار واکنش‌پذیرتر از قلع، قرار دهید که در این مورد از آلومینیوم استفاده‌شده است و الکترولیت، کلرید قلع ساده (SnCl2) در آب است، من (نویسنده و پژوهشگر متن) در ابتدا قصد داشتم از سکه‌های مسی استفاده کنم، اما بایستی زمان زیادی را صرف تهیه آن از بانک‌های محلی می‌کردم؛ بنابراین از کواترهای (سکه‌ای باارزشی معادل یک‌چهارم دلار آمریکا یا ۲۵ سنت) مس اندود شده که قبلاً در دستور کارهای دیگرم آن‌ها را پوشش داده بودم، استفاده نمودم (مس اندود کردن یک کوارتر بدون جریان الکتریسیته).

آبکاری

در عکس بالا (سه کوارتر مس اندود شده، قلع اندود شده و ساده) را می‌بینید.


شرح کار

گام اول: مواد موردنیاز

قلع

  • ظرف نگه‌دارنده غذای کودک Gerber به همراه سرپوش
  • فویل آلومینیومی
  • کلرید قلع (II) (با فرمول SnCl2 که به نام کلرید استانوس نیز شناخته می‌شود؛ 10 گرم در 100 میلی‌لیتر)
  • عینک ایمنی و دستکش لاتکس

گام 2: پوشش دهی مس با قلع

قلع پوشانی

نخست 10 گرم از SnCl2 را با 50 میلی‌لیتر آب مخلوط و سپس مابقی مواد را اضافه کنید، درون درب ظرف نگه‌دارنده را با یک فویل آلومینیومی ضخیم بپوشانید (فویل آن را خیلی نازک در نظر نگیرید زیرا فویل به‌عنوان یک تماس و اتصال منفی، بسیار سریع عمل می‌کند و درنتیجه حل خواهد شد). از محلول الکترولیت، به‌اندازه کافی برای پوشش دهی قطعه مسی، استفاده کنید و قطعه را هرازگاهی برای ایجاد روکشی از قلع، جابه‌جا کرده و بچرخانید، پوشش حاصله تقریباً به رنگ سفید کمرنگ است اما بسیار براق و محکم می‌باشد، این فرایند را می‌توان برای پوشش دهی لایه مسی بردهای مدار چاپی (PCB) با استفاده از قلع و با همین اصول که در بالا بدان اشاره شد، به کاربست


اهداف آبکاری تماسی

در بیشتر موارد، آبکاری تماسی برای حفاظت از خوردگی استفاده می‌شود. بااین‌حال، مزایای متعددی از آبکاری تماسی برای برنامه‌های کاربردی خاص وجود دارد. بعضی از دلایلی که شرکت‌های تولیدی ممکن است از آبکاری تماسی استفاده کنند عبارت‌اند از:

  • بهبود سختی
  • جذابیت تزئینی
  • تقویت مغناطیس
  • اصطکاک کمتر
  • هدایت الکتریکی
  • افزایش چسبندگی رنگ

متن پیام خطا
متن پیام موفقیت