مقایسه ورق قلع اندود(TP) و فولاد بدون قلع(TFS)

تاریخ انتشار مقاله : 16:22:04 1398/05/30

در این مقاله به مقایسه ورق قلع اندود(TP) و فولاد بدون قلع(TFS) و بیان ویژگی های آنها می پردازیم.

تفاوت ورق قلع اندود(TP) و فولاد بدون قلع(TFS) چیست؟

ویژگی های ورق های قلع اندود (TP):

ورق های قلع اندود (TP) از طریق ایجاد پوشش قلع با استفاده از روش الکترولیز روی سطح ورق استیل سرد نورد نازک (صفحات سیاه) با ضخامت 0.6 ~ 0.14 میلی متر تولید می شود. سطح براق آن، مقاومت بالایی در برابر خوردگی و شکل پذیری مناسبی ایجاد کرده و باعث شده است که ورق قلع اندود گزینه ای ایده آل برای صنایع بسته بندی مواد غذایی و تولید کنندگان قطعات صنعتی باشد.

مقایسه ورق قلع اندود و ورق بدون قلع

مقایسه ورق قلع اندود و ورق بدون قلع

ویژگی های ورق بدون قلع (TFS):

این نوع ورق قیمت پایین تری نسبت به ورق قلع اندود داشته و دارای لاک پذیری و چسبندگی رنگ مناسب و مقاومت خوبی در برابر خوردگی است. ورق بدون قلع در تولید قوطی، ظروف بسته بندی، قطعات و تجهیزات برقی، لوازم خانگی و فیبر های نوری استفاده می شود.

این ورق ها به دلیل عدم وجود عنصر قلع در روکش سطحی آنها ورق های فولادی بدون قلع  (TFS (Tin Free Steel نامیده می شود.

در ورق هاي بدون قلع نقطه ذوب پايين است و این ویژگی به دلیل عدم وجود قلع مي باشد. صفحات این ورق را می توان در كوره با درجه حرارت هاي بالاتر از ورق قلع اندود قرار داده و بدين صورت زمان پخت مجدد را کاهش داد.
ورق هاي بدون قلع در مقایسه با ورق های قلع اندود در برابر خوردگي از مقاومت پایین تری برخوردارند که به همین جهت نياز به انجام چاپ روكش و لاک در دو سطح خود را دارند. ورق قلع اندود در مقایسه با این نوع از ورق، از قابلیت چاپ پذيري مناسب تری برخوردار می باشد.
از معايب ديگر ورق هاي بدون قلع در مقايسه با ورق هاي قلع اندود اين است كه ظروف و محصولات بسته بندی تولید شده از اين ورق ها را نمي توان با قلع یا سرب جوش داد زيرا این عمل، موجب ترك خوردگی لايه كروم شده که این موضوع از شكنندگی كروم ناشی می شود. بنابراين جوش و لحیم در محصولات ورق های بدون قلع با روش هاي معمول برای ورق های قلع اندود تفاوت دارد. برای این عمل بايد از روش جوش کاری مقاومتي يا از روش چسب هاي آلي، مرتبط ساختن و دوخت استفاده کرد.

برخی از مصارف ورق بدون قلع

برخی از محصولات تولید شده از ورق بدون قلع

 

انواع ورق بدون قلع تولید شده (TFS):

ورق DR-TP & TFS:

ورق های DR-TP و DR-TFS ورق های دو بار نورد شده هستند. ورق های فولادی نورد شده از فرایند پخت با درجه حرارت بالا عبور می کنند و با غلتک DCR (سرد نورد) دوباره تا کاهش ضخامت تا حدود 10 ~ 45٪ نورد می شوند. مقاومت و استحکام این ورق ها نسبت به DR-TP / TFS ورق قلع اندود SR (یک بار نورد) بالاتر است. در مجموع می توان گفت ورق های DR-TP & TFS سبک وزن تر و مقرون به صرفه تر هستند.

ورق بدون قلع فوق العاده نازک:

TFS بسیار نازک 0.15 میلی متری دارای مقاومت در برابر حرارت بالا و قابلیت شکل گیری عالی است. در حالی که به طور عمده برای کابلهای نوری و نوارهای فلزی روکش شده با کوپلیمر استفاده می شود ، اخیراً تولید این محصول به دلیل استفاده فزاینده از تلفن های همراه و شبکه های ارتباطی با سرعت بالا که در سطح جهان رو به گسترش است ، رشد قابل ملاحظه ای 30٪ را تجربه کرده است.

ورق عریض TP/TFS :

در پاسخ به تقاضای تولید کنندگان قوطی برای افزایش بهره‌وری ، تولید کنندگان ورق های فولادی با استفاده از فناوری های پیشرفته، اقدام به تولید ورق قلع اندود و با ضخامت کم و با عرض زیاد و صفحات فولادی بدون قلع (TP/TFS) کرده اند.

 

 


متن پیام خطا
متن پیام موفقیت