ورق قلع اندود و برخی از مصارف آن

تاریخ انتشار مقاله : 19:39:00 1398/03/24

در این مقاله ابتدا توضیحاتی پیرامون نحوه تولید ورق های قلع اندود، روش قلع زنی، ضخامت ورق های قلع اندود و روش تثبیت پوشش این گونه ورق ها و ... می پردازیم. در ادامه همچنین برخی از کاربردهای متنوع ورق های قلع اندود در حوزه بسته بندی و حوزه فنی و مهندسی نیز به طور خلاصه بیان می شود.

ورق قلع اندود چیست؟

ورق قلع اندود، یک نوع ورق سرد نورد شده و با کربن کم کربن می باشد که در درجه حرارت پایین، در هر دو طرف آن، با عنصر قلع خالص پوشش داده شده است. بدین ترتیب در این نوع ورق هم شاهد قدرت و شکل پذیری فولاد هستیم و هم شاهد مقاومت در برابر خوردگی، نرمی و ظاهر خوب قلع هستیم. امروزه نیز شاهد طیف گسترده ی استفاده از ورق قلع اندود در انواع حوزه های صنعیت بسته بندی هستیم . فرایند تولید ورق فولادی پایه و فرایند ایجاد پوشش قلع بر روی آن به طور کامل مستقل از یکدیگر انجام می شود.

ترکیب ورق های فولادی پایه مورد استفاده در فرایند تولید ورق قلع اندود دقیقا کنترل می شود و با توجه به درجه و مشخصات انتخاب شده و نحوه پردازش آن، انواع مختلفی از ورق های قلع اندود با ویژگی ها مختلف ("تنپر-Tenper") تولید می شود.

 ورق قلع اندود در طیف وسیعی از ضخامت، از 0.5 میلی متر تا 0.13 میلیمتر تولید و در بازار توزیع می شود. فولاد را می توان با ضخامت متفاوت قلع پوشش داده و حتی ممکن است ورق را با ضخامت های مختلف بر روی دو سمت آن(پوشش دیفرانسیل) تولید شود تا شرایط مختلف را در سطوح داخلی و خارجی یک ظرف فراهم کند.

سطح ورق های قلع اندود نیز در انواع پوشش های سطحی، برای کاربردهای متنوع تولید می شوند. در تولید ورق قلع اندود یک روش خاص برای تثبیت سطوح و بهبود چسبندگی لایه ها وجود دارد. آن نیز یک لایه بسیار نازک از روغن می باشد که بر روی هر 2 سطح ورق مالیده می شود تا خواصی مانند کارکردن با ورق و دست زدن به آن را بهبود بخشد. البته این روغن، کاملاً با محصولات غذایی سازگار است.

طیف گسترده ی انواع ورق های قلع اندود، به کاربر اجازه می دهد که با انعطاف پذیری کامل، نسبت به انتخاب ورق مورد نظر خود اقدام نماید.

 

کاربردهای ورق قلع اندود

الف) به طوری که اصلیترین کاربرد ورق قلع اندود در بسته بندی است و به دلیل داشتن ویژگی هایی از قبیل غیر سمی بودن، وزن سبک، استحکام، مقاوم در برابر خوردگی و شکل پذیری آشان، قابلیت لحیم و جوش پذیری، برای این منظور کاملاً مناسب است. همچنین ورق های قلع اندود سطح چاپ عالی را فراهم می کنند. علاوه بر این پوشش قلع دارای نقطه ذوب پایین و دارای ویژگی های روانکاری و ظاهر خوب نیز می باشد

 

ب) قوطی هایی که از ورق قلع اندود ساخته شده اند به راحتی قابل حمل، ذخیره و بازیافت هستند.

 

ج) ظروف حلبی در ابتدا برای بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شد اما امروزه برای بسته بندی روغن، گریس، رنگ، پودر، بلوری، واکس، مواد شیمیایی و بسیاری از محصولات دیگر نیز استفاده می شود.

 

د) برای تولید ظروف، درب ها و بسته بندی های آئروسل نیز از ورق های قله اندود ساخته می شود.

 

کاربردهای ورق های قلع اندود در مهندسی

 قابلیت ساخت بسیار عالی، قابلیت لحیم کاری و جوش پذیری، ظاهر جذاب و مقاومت بالا در برابر خوردگی منجر به استفاده از انواع مختلف ورق های قلع اندود ئر حوزه فنی و مهندسی در کنار بسته بندی شده است، هرچند این مصارف یک توزیع بزرگ را نشان نمی دهد. به طور مثال تعدادی از کاربردهای ورق های قلع اندود در صنعت خودرو سازی مانند تولید واشر موتور، لوله ترمز و فیلتر روغن می باشد.

منبع: انجمن بین المللی قلع (ITRI Ltd)


متن پیام خطا
متن پیام موفقیت