پنج واقعیت کلیدی در مورد قلع که سرمایه‌گذاران بایستی بدانند

تاریخ انتشار مقاله : 10:19:15 1397/12/21

آیا به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار قلع هستید؟ در اینجا پنج حقیقت اساسی وجود دارد که بایستی بدانید.

قلع فلزی چکش‌خوار و به رنگ سفید_ نقره‌ای است که از کانی‌های معدنی به دست می‌آید. این فلز صنعتی که عمدتاً به خاطر کاربرد آن در قوطی‌های حلبی، معروف است، نسبتاً نادر است و تنها حدود 2 قسمت در میلیون پوسته زمین را تشکیل می‌دهد

اولین استفاده از قلع به حدود 3500 سال قبل از میلاد به‌جایی که در حال حاضر، ترکیه کنونی است، برمی‌گردد. در ابتدا، قلع نخست استخراج و سپس پردازش می‌شد، اما امروز چین بزرگ‌ترین تولیدکننده در حوزه قلع به‌حساب می‌آید. اما گفته‌ها حاکی از این است که این  فلز در اندونزی و برمه نیز به مقدار زیادی تولید می‌شود.

در سال 2016، قلع دومین فلز کارآمد بعد از روی به‌حساب می‌آمد. به همين دليل، اکنون تماشاگران بازار علاقه زیادی به این موضوع دارند که چگونه می‌توانند از چشم‌انداز مثبت آن استفاده کنند. برای کمک به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند در زمینه درک و فهم همه چیزهای مختلفی که در مورد قلع وجود دارد، ما به ارائه پنج حقیقت کلیدی در مورد این فلز، می‌پردازیم:


1. قلع از خوردگی و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند

هنگامی‌که در معرض اسیدهای قوی قرار می‌گیرد، تنها قلع تجزیه می‌شود. به دلیل مقاومت خوب این فلز نسبت به زنگ‌زدگی و فرسایش، گاهی اوقات از یک‌لایه نازک قلع برای پوشش دهی و روکش سایر فلزات ازجمله فولاد به‌منظور جلوگیری از زنگ‌زدگی تدریجی و حتی جهت ممانعت از پیشرفت خوردگی، استفاده می‌شود. به‌طورمعمول از قلع برای پوشش دهی قوطی‌های فولادی استفاده می‌شود - برای مثال، قوطی‌های حلبی که درواقع از فولاد و ورقه‌های قلع اندود شده، ساخته‌شده‌اند.

استفاده از مواد غذایی کنسرو شده و دارای روکش قلع به سال 1795 هنگامی‌که یک جایزه 12000 فرانکی در فرانسه برای عرضه یک روش نگهداری مواد غذایی جهت تغذیه ارتش در مبارزات و عملیات جنگی طولانی  تعیین شد، برمی‌گردد. بااین‌حال جالب‌توجه است که قوطی بازکن(دربازکن قلع) تا سال 1870 اختراع نشد. امروزه حدود 200 میلیارد قوطی غذا در هرسال، در سراسر جهان تولید می‌شود.


2. قلع دارای کاربردهای بسیاری است

قلع به‌واسطه ویژگی‌های مثبتی که داراست، فلزی کارآمد به‌حساب می‌آید که کاربردهای بسیاری برای آن ذکرشده است . به‌عنوان‌مثال، قلع  فلزی نرم و قابل‌انعطاف، چکش‌خوار و رسانا است که به‌راحتی در هوا اکسید نمی‌شود. همچنین سبک‌وزن، بادوام و نسبتاً مقاوم در برابر خوردگی است. این ویژگی‌ها قلع را به یک گزینه و  کاندید مناسب برای استفاده در لحیم‌کاری، قلع پوشانی، تولید مواد شیمیایی، برنج، برنز و سایر سطوح نفیس، بدل می‌سازد.

قلع به‌طور عمده تأثیر مستقیمی بر تاریخ بشریت دارد و آن‌هم به دلیل برنز است که از آلیاژ مس با قلع حاصل می‌شود. عصر برنز اکنون یک مرحله شناخته‌شده در توسعه تمدن است. چگونگی کشف برنز بر کسی مشخص نیست، اما مردم در مصر، بین‌النهرین و دره ایندوس از حدود 3000 سال پیش از میلاد، شروع به استفاده از آن نموده‌اند.


3. عمده قلع در چین تولید می‌شود

تولید جهانی قلع در سال 2016 کاهش یافت و به رقم 280 هزار تن در مقایسه با سالانه 289 هزار تن در سال 2015 رسید. چین تاکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده قلع به مقدار 100000 تن باقی‌مانده است که اندونزی با 55000 تن در دور دوم قرار دارد. کمپانی قلع یوننان چین به‌راحتی بزرگ‌ترین تولیدکننده قلع در سال 2016 بود و تولید 76000 تن فلز را به خود اختصاص داد که 0.7 درصد نسبت به سال قبل، افزایش داشت. بر اساس گزارش اخیر مطالعات زمین‌شناسی ایالات‌متحده در مورد این فلز، کاهش کلی تولید قلع پیامد سقوط عمده قیمت قلع می‌باشد.


4. قلع فلزی متضاد و ناسازگار در نظر گرفته‌شده است

مانند تنگستن، کلتان (تانتالم) و طلا، قلع نیز یک ماده معدنی است. گروه‌های مسلح در جمهوری دموکراتیک کنگو سالانه صدها میلیون دلار درآمد خود را با فروش این مواد معدنی تأمین می‌کنند. این مواد را می‌توان در بسیاری از محصولاتی که روزمره به کار می‌بریم مانند تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ‌ها و ... یافت.

در سال 2010، کنگره ایالات‌متحده قانون اصلاح وال‌استریت و حمایت از مصرف‌کننده (موسوم به قانون داد-فرانک) را تصویب کرد که حاوی یک سری مقررات و1502 بخش بود که به‌موجب آن، بایستی شرکت‌هایی که در بورس اوراق بهادار آمریکا ثبت‌شده‌اند، اعلام کنند که آیا محصولاتشان حاوی مواد معدنی مغایر است یا خیر. اما امکان تغییر این قانون نیز وجود دارد – و اکنون تصمیم بر آن است که این قانون، تحت یک دستورالعمل اجرایی توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، در اوایل سال جاری، موردبررسی قرار گیرد.


5. دو  راه برای سرمایه‌گذاری در قلع وجود دارد

سرمایه‌گذاری در قلع به‌واسطه استفاده گسترده این فلز در کاربردهای صنعتی و توانایی آن برای خدمت به‌عنوان پوشش ریسک (به سرمایه‌گذاری‌ای گویند که باعث کاهش ریسک پرتفوی سرمایه‌گذاری می‌شود، نوعی سرمایه‌گذاری که می‌تواند سود زیادی داشته باشد ولی دارای ریسک بالایی نیز می‌باشد)در مقابل دلار آمریکا و فشارهای تورمی در محیط‌های خاص، می‌باشد.

به گزارش سایت Commodity HQ (منبع اصلی آخرین تحولات در کالاها و موارد دیگر)، دو راه برای سرمایه‌گذاری در قلع وجود دارد: ETFs (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس) و futures (قرارداد یا معاملات آتی). بسیاری از ETF ها شامل عرضه سازی قلع، به‌طورکلی همراه با مس، نیکل، سرب و آلومینیم است. معاملات آتی قلع در بورس اوراق بهادار لندن تحت کد قراردادی SN معامله و برحسب دلار آمریکا در هر تن، قیمت‌گذاری می‌شود. ارزهای قابل‌تعریف و قابل تعویض شامل دلار آمریکا، ین، پوند و یورو می‌باشند.

 

 

 


متن پیام خطا
متن پیام موفقیت